good stuff

8 פעילויות שוות שכדאי לעשות עם הילדים בבית

תאריך: 16/01/2017

מחפשים פעילות שונה ומיוחדת שאפשר לעשות עם הילדים בבית? קבצנו כמה רעיונות לימים שיש לכם זמן וכוח להשקיע וגם לימים בהם אתם מחפשים פתרונות פשוטים ומהירים

עדה אופיר, YNET

החורף כבר כאן. הקור מאיים לכבוש מבעד לכל המעילים, העליוניות והמכנסיים הארוכים. לא תמיד זה קל. אנחנו חוזרים אחרי יום עבודה מותשים, עייפים והמרחב שלנו בבית מצומצם יותר. אין גינה שהילד יכול להשתולל בה ולהוציא המון מרץ. בכל זאת, אנחנו רוצים לבלות עם הילדים ולא סתם להעביר עוד אחר הצהריים מול המסכים.

"מחקרים הוכיחו כי ילדים שגדלים, זוכרים היטב את הפעילויות המשותפות יחד. לכן ככל שניצור חוויות נעימות משותפות, כך הזיכרון מהילדות יהיה חיובי". מסבירה תמר כהן לביא, אמא לארבעה, מנתחת התנהגות ומדריכת הורים. "זמן האיכות תורם ליחסים בין האחים, מעודד אינטראקציה ומפחית תחרויות בין הילדים בצורה משמעותית משום שהם רואים עצמם כח'ברה".

יש משמעות לזמן?

"אורך הפעילות לא קובע. האיכות היא קובעת והדגש על פעילות עם הילדים ללא ניידים. כשהטלפונים שלנו לידנו, אנחנו לא שמים לב. מדברים, מסמסים, מרימים עיניים והילד מרגיש שאנחנו לא באמת איתו. אפשרו לילד לבחור בסוג הפעילות. הציעו לו פעילות משותפת שכולם יהנו ממנה". מסתבר שאפשר ליהנות בבית, ורגע לפני שאנחנו מתפתים לפתוח עוד משחק קופסה, רכזנו עבורכם שלל רעיוניות יצירתיים לזמן איכות עם הילדים בבית:

יצירה ממוחזרת

מנז'טים, קופסאות של תמ"ל, קשיות, גלילי נייר טואלט, שרוכים ועוד. כל אלו יכולים להיות בסיס נפלא לעבודת אומנות. אפשר לשלב עם פלסטלינה או צבעי גועש וליצור עבודות יפיפיות. על הדרך הילדים לומדים על משמעות המחזור ואיכות הסביבה. למשקיענים מביניכם, בסוף הפעילות אפשר ליצור תערוכה בבית.

יוצרים סיפור

בוחרים נושא ודמויות ומתחילים לבנות סיפור יחד. אפשרו לילד להיות יצירתי ככל הניתן. נסו לכוון אך אל תתפתו לכללים מוכרים. את הסיפור כותבים על דפי פוליו, הילד יכול לצייר דמויות, רקע וכדומה. הילדים הגדולים יכולים לכתוב את הסיפור, הקטנים יותר להמציא ולצבוע. כל גיל לפי רמתו.

 חוויה במטבח

אין כמו לבלות במטבח יחד. אפשר להכין עוגיות ולתת לילדים לקרוץ בצק לצורות או להכין כדורי שוקולד. אפשר גם לגוון, לנצל את הזמן בצורה בריאה יותר ולהכין יחד שייק מפירות. אם אתם מאלה שתמיד רוצים להכין שייק, אבל בדיוק באותו רגע אין את הפירות המתאימים בבית, אפשר לקנות פירות קפואים ארוזים בשקית שתמיד ימתינו לרגע הנכון במקפיא. כדאי להכין יחד עם הילדים שייקים מכל מיני סוגים וטעמים. זה מרענן, כיף ומכניס גיוון למטבח. ולאלו שהילדים שלהם לא אוהבים להתנסות בטעמים חדשים, תכינו לעצמכם פעם-פעמיים ובפעם השלישית הם כבר יבקשו להכין שייק בעצמם. 

חפשו את המטמון

פעילות שמצריכה קצת יותר השקעה מוקדמת אבל יכולה להעביר לפחות שעה שלמה אחר הצהריים. מחביאים מטמון, מכינים כרטיסיות עם רמזים ושאלות מצחיקות ונותנים לילדים לחפש בחדרים. אפשר להכין שאלות עם רמזים על בני הבית והרווחנו גם משחק טריוויה על הדרך.

שותלים

גם אם אין לכם חצר ענקית, יש המון סוגים של שתילים שאפשר לגדל יחד באדנית בבית או במרפסת. נוסעים למשתלה, בוחרים יחד, זורעים, משקים, רואים איך מתפתח ופורח ואחרי תקופה אפילו קוטפים ואוכלים. נותנים לילדים אחריות להשקות ואל תשכחו לשבח אותם על כך.

משחקים של פעם

מחבואים, ים-יבשה , דג מלוח או גומי. אפשר ללכת לחנות תפירה ולקנות גומי פשוט, להעמיד בבית שני כסאות ולקפוץ עם הילדים בגומי, כמו שעשינו כשהיינו ילדים. כמובן שגם אוהל בסלון תמיד יכול להיות פתרון מוצלח - מוציאים שמיכות ומצעים, מניחים על כסאות ויוצרים אוהל ביתי באמצע הסלון. מכניסים לתוכו מזרון, בובות וספרים. ההורים האמיצים שביננו, יכולים לאפשר שנת לילה ביחד או לחוד.

רוקדים ביחד

את הרעיון השאלתי מתמר כהן לביא - בוחרים שיר עדכני, ממציאים תנועות, מתאמנים ואפילו מצלמים כדי שיהיה תיעוד.  

מכינים אלבומי תמונות

היום, כשהכל שמור במחשב ובסלולארי מעטים האנשים שמפתחים תמונות כמו של פעם. אז מה עושים? הולכים לחנות צילום, מפתחים, אפשר להכניס יחד לאלבומי כיסים או להכין ביחד אלבום מקושט עם הגיגים מיוחדים או משפטים מצחיקים של הילדים. יעביר לכם בכיף גם כמה ימים, ועל הדרך תעלו זכרונות מרגעים קסומים.